YAYIN AKIŞI
21
Temmuz PAZAR
22
Temmuz PZTS
23
Temmuz SALI
24
Temmuz ÇRŞ
25
Temmuz PRŞ
26
Temmuz CUMA
27
Temmuz CMT
28
Temmuz PAZAR
29
Temmuz PZTS
30
Temmuz SALI
31
Temmuz ÇRŞ
1
Ağustos PRŞ
2
Ağustos CUMA
3
Ağustos CMT
00:50 KKTC'YE GİDEN YOL: Yönetmenliğini Görkem Özok’un yaptığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine Giden Yol" Kıbrıs sorununu ve adadaki Türklerin yaşadıklarını yeniden hatırlatıyor.
00:00 TARİHE GEÇEN KALELER: Tarihin kırılma anlarına anlarına tanıklık ettiler... Savaşı da gördüler, barışı da... Her biri içinde onlarca öykü barındırıyor... “Tarihe Geçen Kaleler” belgesel dizisi, her bölümde farklı bir kaleyi anlatıyor.
KKTC'YE GİDEN YOL: Yönetmenliğini Görkem Özok’un yaptığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine Giden Yol" Kıbrıs sorununu ve adadaki Türklerin yaşadıklarını yeniden hatırlatıyor.
CANLI TARİH: Hisart Canlı Tarih Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, müze koleksiyonunda yer alan eserler eşliğinde her bölüm farklı konukları ağırlıyor.
KOD ADI: ZAFER: 20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın öncesi ve sonrası… Kıbrıs Türkleri harekat öncesi neler yaşadı, harekat kararı nasıl alındı, Türk askeri Ada’ya ayak bastıktan sonra nelerle karşılaştı? Zaferin tanıkları anlatıyor.
NEREDEN NEREYE: Prof. Dr. Ahmet Kasım Han ve Prof. Dr. Burak Küntay, dünyanın gündemindeki olayların tarihine, dayandığı temellere yeni bir pencere açıyor.
05:05 ANLATIYORUM: Her bölümde yeni simalarla; tanıklıklar, yaşanmışlıklar, hatıralar...
05:20 DÖNÜM NOKTASI: Zeynep Özyol'un sunumu ve çarpıcı bilgi ekranlarıyla tarihin kırılma anları...
05:45 ANLATIYORUM: Her bölümde yeni simalarla; tanıklıklar, yaşanmışlıklar, hatıralar...
06:00 KKTC'YE GİDEN YOL: Yönetmenliğini Görkem Özok’un yaptığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine Giden Yol" Kıbrıs sorununu ve adadaki Türklerin yaşadıklarını yeniden hatırlatıyor.
06:35 KKTC'YE GİDEN YOL: Yönetmenliğini Görkem Özok’un yaptığı "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’ine Giden Yol" Kıbrıs sorununu ve adadaki Türklerin yaşadıklarını yeniden hatırlatıyor.
CANLI TARİH: Hisart Canlı Tarih Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu, müze koleksiyonunda yer alan eserler eşliğinde her bölüm farklı konukları ağırlıyor.
KOD ADI: ZAFER: 20 Temmuz 1974’te başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’nın öncesi ve sonrası… Kıbrıs Türkleri harekat öncesi neler yaşadı, harekat kararı nasıl alındı, Türk askeri Ada’ya ayak bastıktan sonra nelerle karşılaştı? Zaferin tanıkları anlatıyor.
NEREDEN NEREYE: Prof. Dr. Ahmet Kasım Han ve Prof. Dr. Burak Küntay, dünyanın gündemindeki olayların tarihine, dayandığı temellere yeni bir pencere açıyor.
10:05 ANLATIYORUM: Her bölümde yeni simalarla; tanıklıklar, yaşanmışlıklar, hatıralar...
10:20 DÖNÜM NOKTASI: Zeynep Özyol'un sunumu ve çarpıcı bilgi ekranlarıyla tarihin kırılma anları...
10:45 ANLATIYORUM: Her bölümde yeni simalarla; tanıklıklar, yaşanmışlıklar, hatıralar...
EDİTÖR TARİH: Deneyimli gazeteci Gürkan Zengin, İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e, yakın tarihin önemli olaylarını, uzman konuklarıyla birlikte değerlendiriyor.
12:00 TARİHE GEÇEN KALELER: Tarihin kırılma anlarına anlarına tanıklık ettiler... Savaşı da gördüler, barışı da... Her biri içinde onlarca öykü barındırıyor... “Tarihe Geçen Kaleler” belgesel dizisi, her bölümde farklı bir kaleyi anlatıyor.
12:15 REFERANS: Neden yazdılar? Niçin okumalıyız? Kaleme alanların ağzından tarih meraklılarının başvuru ve başucu kitapları...
12:30 TARİHİ DURAKLAR: Rotasını geçmişin izine sürenlerin ziyaretini bekleyen tarihi duraklar… Binlerce yıllık geçmişi olan şehirler, farklı dönemlerde yaşanan değişimler, eski medeniyetlerden günümüze kalanlar… Tarihi Duraklar, her hafta başka bir kadim yerleşim yerini anlatıyor.
HARP GÜNLÜKLERİ: Harp Günlükleri’nde hatıratların, fotoğrafların ve üniformaların ışığında farklı cephelere yolculuk. Erhan Çavdaroğlu ve konukları tarihin kırılma anlarını harekât planları, savaş stratejileri ve silah teknolojileri ile birlikte değerlendiriyor.
14:00 ESKİCİ: Her hafta farklı hikâyelerin yer aldığı Eskici, Balat’ın eskicilik kültürünü yaşatan ve yoğun ilgi gören mezatlarda geçiyor. Mezatta satış nasıl yapılıyor, fiyatlar nasıl belirleniyor, bu kültürün dinamikleri neler? Bu sorulan cevapları Eskici’de…
14:30 SREBRENITSA ANNELERİ: Sırbistan Ordusu Ratko Mladic komutasındaki ordu Potoçari’ye girdi. BM askerlerini esir alarak bütün Srebrenitsa’yı ele geçirdi. Aynı günün akşamında BM Potoçari kampındaki kadınlar ve küçük çocuklar otobüslere ve kamyonlara bindirilerek Srebrenitsa’dan sürüldüler. Sırp Askerleri, Müslüman erkekleri esir edip 10 gün boyunca günde yaklaşık 1500-2000 müslüman erkeği genç-yaşlı-hasta demeden türlü, işkenceler, eziyetler ve tecavüzlerle katlettiler. 2010 yılındaki ilk cenaze merasiminde 8372 müslüman erkeğin cesedi Potoçari kampı karşısındaki şehitliğe defnedildi. O tarihten sonra sürülen anneler ve kadınlar yavaş yavaş zorluklarla da olsa ailelerinin mezarlarına yakın olmak için Srebrenitsa’ya geri dönmeye başladılar. Bu belgesel Srebrenitsa Anneleri’nin yıllar sonraki bu geri dönüş sürecini, yakınlarını bulma gayretlerini ve toplamda Müslüman Srebrenitsa’nın yeniden inşası umudunu, annelerin tecrübe ve acılarını görselleştirmeye çalışarak ele alıyor.
ASYA YÜZYILI: Bu dönüm noktası niteliğindeki belgesel dizi, günümüz Asya yüzyılını şekillendiren önemli olayları yapıbozuma uğratıyor. Çin'de Mao'nun ölümü ve Hindistan'ın bölünmesinden Filipinler'deki Halk İktidarı Devrimi ve Endonezya'da Suharto'nun düşüşüne kadar uzanan dizi, nadir arşiv görüntüleri ve görgü tanıklarının ifadeleriyle kabul görmüş görüşlere meydan okuyor ve tarihe yön veren kişilikleri ve rekabetleri gözler önüne seriyor. Kuzey Kore nükleer bombasını nasıl yaptı? Hindistan'ın bölünmesi gerçekte nasıl gerçekleşti? Mao'nun ölümü Çin'de yeni bir çağa nasıl yol açtı? Dünyanın gözleri Asya'ya çevrilmişken, dünyanın en büyük kıtasının yakın tarihini anlamak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Bu dönüm noktası niteliğindeki belgesel, günümüz Asya yüzyılını şekillendiren önemli olayları yeniden ele alıyor.
DİPNOT: Ayrıntıda gizli gerçekler, satır aralarındaki tarihi notlar… Dipnot her bölümde farklı konu ve konuklarla Tarih TV’de.
17:00 BİR ZAMANLAR: Bu belgeselde, doğduğu günden itibaren yaşadığı mahalleyi ya da semti terk etmeyen, yaşadığı yerin bütün değişimlerine şahit olan insanların hikâyeleri yer alıyor. Bir Zamanlar’da her bölümde farklı bir semt ve farklı bir insan ele alınıyor.
17:30 TARİHİ ANILARIN TANIKLARI: 20. yüzyıl fotoğrafın yüzyılıdır. Tarihte ilk kez sıradan insanlar yaşamlarının hatıralarını saklayabildiler. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca amatör fotoğrafçı, farkına varmadan, az bilinen olayların altını çizmemizi ya da bildiğimizi sandığımız dönemlere alışılmadık bir bakış açısı sunmamızı sağlayarak kendi zamanlarının kaydını tuttu. Bu belgesel, 1930'ların Paris'inden 1960'ların Kongo'suna, tarihimize tanıklık eden kadın ve erkeklerin hikayelerini, onların kişisel ve samimi anıları üzerinden inceleyecek. Onların görüntüleri, tarihin gerçekliği hakkında "resmi" arşivlerden çok daha açıklayıcıdır; öznel olanı, yaşanmış olanı ve duygusal olanı gösterir. Bu fotoğrafları çeken insanların hepsi bugün hala onlar hakkında konuşacak durumda değil. Bu fotoğrafları incelemek, 20. yüzyılın hikayesini insan ölçeğinde anlatacaktır.
18:00 TARİHE GEÇEN KALELER: Tarihin kırılma anlarına anlarına tanıklık ettiler... Savaşı da gördüler, barışı da... Her biri içinde onlarca öykü barındırıyor... “Tarihe Geçen Kaleler” belgesel dizisi, her bölümde farklı bir kaleyi anlatıyor.
18:15 REFERANS: Neden yazdılar? Niçin okumalıyız? Kaleme alanların ağzından tarih meraklılarının başvuru ve başucu kitapları...
18:30 TARİHİ DURAKLAR: Rotasını geçmişin izine sürenlerin ziyaretini bekleyen tarihi duraklar… Binlerce yıllık geçmişi olan şehirler, farklı dönemlerde yaşanan değişimler, eski medeniyetlerden günümüze kalanlar… Tarihi Duraklar, her hafta başka bir kadim yerleşim yerini anlatıyor.
SAVAŞIN CASUSLARI: Montagu, Garbo, Fuchs, Penkovsky... Hepsi, 20. Yüzyılın en büyük casuslarından. Bu belgesel, gizliliği kaldırılmış belgeler, arşivler, yeniden canlandırmalar ve röportajlar eşliğinde gizli ajanların zihinlerine ve yöntemelerine bir bakış sunuyor. Gizli bilgileri ulaştırmak için kullanılan yöntemleri keşfedin! Bir tek kişi casus şebekesini taklit etmek için nasıl 24 farklı kimliğe bürünüyor? Atom bombası için bilim insanları SSCB’ye nasıl ultra gizli planlar sağladı?
FOXLEY OPERASYONU: HİTLER'İ TASFİYE ETME GÖREVİ: Müttefikler defalarca Hitler’e suikast planları hazırladı, hepsi başarısız oldu. İki askerin paraşütle inerek, Hitler’i bir sabah yürüyüşü sırasında öldürmesini içeren Foxley Operasyonu da bunlardan biriydi. İngiliz Gizli Servisi’nin planı 1990’ların sonuna kadar sır olarak kaldı.
NEREDEN NEREYE: Prof. Dr. Ahmet Kasım Han ve Prof. Dr. Burak Küntay, dünyanın gündemindeki olayların tarihine, dayandığı temellere yeni bir pencere açıyor.
UKRAYNA 1933: AÇLIK TOHUMLARI: Genç bir Galli gazeteci olan Gareth Jones, Mart 1933'te kaçak yollarla Ukrayna'ya girdi. O dönemde bölgede, Stalin’in gizli tutulan bir politikası uygulanıyor, daha önce benzeri görülmemiş bir kıtlık yaşanıyordu. Gazeteci, dönüşünde dünyayı uyarsa da sesini duyuramadı. Ukrayna’da 1933’te yaşanan Holodomor’un hikayesi…
ZAMAN TÜNELİ: Koray Şerbetçi, izleyenleri zamanda yolculuğa çıkarıyor. Göktürkler’den Selçuklular’a, Anadolu medeniyetlerinden Roma İmparatorluğu’na, Osmanlı’dan günümüze tarihi olayları uzman konuklarıyla konuşuyor.